5 nejčastějších chyb při zateplení fasády: vyhněte se jim

Právě v době růstu cen energií se vyplatí zaměřit na detaily, které mohou snížit účinnost zateplení fasády nebo ji dokonce nenávratně poškodit.

  1. Příliš malá tloušťka tepelné izolace
    Podle údajů výrobců izolací byla loni nejprodávanější tloušťka fasádní izolace 15 cm. Dnes je to už málo pro rekonstrukce, ale také pro většinu novostaveb a zateplení tloušťkou pod 15 cm je naprosto nedostačující. Podle odborníků je ekonomicky efektivní tloušťka izolace z pohledu investice a úspory alespoň 20 cm. Třeba si uvědomit, že nejvíce stojí realizace, ne izolant. Zvýšíme-li tloušťku izolace z 15 na 20 cm, náklady na zateplení se zvýší jen o 10 – 15 %. Co majitelé domů ušetří na tloušťce izolace, to vydají za pár let na zvýšené náklady na vytápění. Správně zvolená fasádní tepelně izolační deska vám kromě úspory energie a tepelné pohody může přinést i další výhody. Minerální fasádní deska SMARTwall výborně tepelně izoluje a zároveň chrání před požárem, tlumí hluk z exteriéru a zajišťuje vysokou paropropustnost obvodové stěny. Nyní ji můžete obdržet v uceleném řešení Fasáda SMART spolu s potřebnými komponenty – penetračním nátěrem, lepidlem, kotvami, výztužnou síťkou a okenními lištami.

Pokud se potřebujete poradit, můžete využít bezplatné služby online osobního poradce v novém konceptu Home by Knauf Insulation, který vás provede celým procesem od výběru řešení zateplení, přes poradenství o detailech až po dodání.

  1. Slabé lepení
    Pro účinnost zateplení jsou důležité detaily, které zamezují vzniku tepelných mostů. Jedním z nich je také nanášení lepidla. Pro izolaci na straně bez povrchové úpravy je třeba vtlačit tenkou penetrační vrstvu z lepidla po obvodu desky a poté uprostřed jeden až tři terče. Ve druhém kroku se nanese lepidlo na desku tak, aby bylo po jejím přitlačení na stěnu minimálně 40 % plochy pokryté lepidlem. Neprofesionální stavbaři buď z nedostatku zkušeností nebo ve snaze šetřit na zákazníkovi zvyknou nanášet lepicí směs pouze na několik bodů, „na buchty“, což je nepřípustné. Velkou chybou je i používání nesprávného lepidla, které není určeno pro zateplovací systémy. Na této položce se šetřit nevyplatí. Pro minerální izolace je ideální lepidlo podporující difúzi celého systému, tedy prodyšnost fasády.
  2. Neúčinné kotvení
    Aby zateplení fungovalo dokonale, je třeba jej důkladně fixovat kotvami. Kotvy by měly být dostatečně dlouhé, aby byly ve správné hloubce zafixovány do zdiva. Aby se předešlo flekům, tzn. „panter efektu“, tepelným mostem na fasádě, je rozumné použít zapuštěnou montáž kotev, která je účinnější, protože kotva je překryta izolační zátkou stejného materiálu jako zbylá plocha zateplení. Velkým nebezpečím je používání univerzálních lepidel a stěrek pod omítky nebo nedostatečná vrstva stěrky. Také je nevhodné špatně zatlačená armovací síťka s nedostatečnou krycí vrstvou lepidla nebo používání levnějších interiérových síťek do exteriéru.
  3. Nesprávné vyztužení
    Rohy, ostění a nadpraží zateplovacího systému je třeba zpevnit výztužnými rohovými profily, čímž se předejde poškození izolace na tomto exponovaném místě budovy. Výztužnou mřížku nesmí být vidět, nesmí vyčnívat a musí být dostatečně navzájem překryta. Takové chyby mívají fatální následky. Je třeba si dát velký pozor i na to, aby se nekombinovaly různé druhy omítek, je to vždy budoucí problém, protože každý druh má odlišné fyzikální vlastnosti.
  4. Nezapomínejte na okolí oken a dveří
    Určitě není třeba připomínat, že kvalitní izolační okna a dveře ušetří velký podíl tepla v domácnosti, zvláštní pozornost je však třeba věnovat i fasádě kolem nich. Zateplení musí sahat až úplně k rámu okna, jakákoli mezera znamená tepelný most, neboli studenou stěnu, kudy vám nejen uniká teplo, ale sráží se vlhkost a tvoří se plísně. Pro správné napojení zateplení s rámem otvorových konstrukcí doporučujeme místo tmelu použít dilatační profily. Zabráníme tak vzniku prasklin zateplení v okolí rámu oken. Je třeba se také přesvědčit, zda po zateplení nebyla narušena izolace dodatečnou montáží sušáků na prádlo, klimatizačních jednotek nebo jiných prvků. Vždy je vhodné na tato zařízení myslet již dopředu a připravit si vybrané místo tak, aby nevznikaly v budoucnosti na fasádě dodatečné tepelné mosty. V případě, že se na to předem nemyslelo, vyplatí se zainvestovat do speciálních kotevních prvků s přerušením tepelného mostu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram