Mastná strava v těhotenství může ovlivnit vývoj mozku dítěte

Konzumace mastných jídel během těhotenství může ovlivnit vývoj mozku dítěte a zvýšit tak pravděpodobnost, že bude trpět obezitou.

Ženy, které během těhotenství konzumují stravu bohatou na tuky, tím mohou do velké míry ovlivnit vývoj mozku dítěte a zvýšit pravděpodobnost, že bude mít později sklon k obezitě.

Zkoumali myši
Na základě analýzy myších mozků to tvrdí americký tým vědců z Yale School of Medicine. Výzkum, který publikovali ve vědeckém magazínu Cell, popisuje, že struktura mozku může projít určitými změnami.

Experimenty, které vědci uskutečnili na myších, dokázaly, že samice myší, které krmily stravou s vysokým podílem tuků, přivedly na svět mláďata s pozměněným hypotalamem, tedy částí mozku, která reguluje metabolismus. U mláďat vykrmených myší následně zpozorovali větší náchylnost k nadváze a vzniku diabetu druhého typu oproti mláďatům, jejichž matky krmily vyváženou stravou.

„Může to být signálem pro mládě, že může více narůst, protože prostředí je dobře zásobeno jídlem. Věříme, že tyto základní biologické procesy se stejně dotýkají i lidí a mají vliv na to, zda se děti stanou obézními.

Seriózní seznámení
Zdá se, přinejmenším, že právě toto může mít na obezitu největší vliv, ale celou věc musíme prozkoumat ještě víc, stejně u zvířat iu lidí,“ řekl pro britskou stanici BBC Tamas Horvath z Yaleu a dodal, že pokud obézní matka během těhotenství přijímá zdravou stravu, její dítě už díky tomu nemusí trpět nadváhou.

Co přinesl výzkum
„Dvacet let výzkumu ukázalo, že výživa po narození má dlouhotrvající účinky na kardiovaskulární onemocnění, obezitu, osteoporózu a některé druhy rakoviny. To je nepopiratelné. Toto je zajímavý pokrok, který ukazuje, že soustava nervů se mění, což se dosud nepodařilo dokázat,“ uvedl pro BBC Graham Burdge z University of Southampton, který však dodal, že při porovnávání výsledků výzkumu u lidí a zvířat je třeba být opatrní, protože mezi procesy přibírání u lidí a myší je několik rozdílů.

Burdge tvrdí, že i když se mnoho informací o procesech v organismu dozvídáme za pomoci zvířat, je třeba vždy ověřit, zda daný mechanismus funguje stejně iu lidí. Prozatím doporučuje, aby se lidé snažili jíst vyváženou stravu, kterou by měli podávat i svým dětem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram