S moderním designem mu vrátíte i pečeť historie

Pětičlenná rodina si přála kompletně zrekonstruovat své bydlení v hlavním městě o ploše 110 m² tak, aby vyhovělo jejím potřebám. Návrhu bytu se ujali architekti ze studia Perspektiv as úctou ke starobylé lokalitě v něm zkombinovali historizující prvky s moderním designem.

Majitelé bratislavského bytu tráví většinu roku na cestách. Od nového bydlení proto očekávali, že se stane základnou pro jejich kosmopolitní způsob života, odkud mohou vyrážet do celého světa. Vzhledem k historické lokalitě chtěli architekti bytu vrátit jeho původní charakter, který podtrhuje vysoký standard bydlení.

Bydlení bez kompromisů
Investor neměl v úmyslu dělat kompromisy, Perspektiv tým proto čekal náročný úkol s členěním prostoru tak, aby do interiéru promítli vše, co si klient přál. Dostatek úložných prostor v každé části bytu, krb, dva dětské pokoje, ložnice s walk-in šatnou, technická místnost a v neposlední řadě i tři koupelny. „Dispoziční řešení prošlo kompletní přeměnou, každý milimetr v bytě má svůj účel. A to i na místech, o kterých byste to neřekli. Úložný prostor a praktičnost při návrhu hráli velkou roli,“ popisuje architekt Ján Antal.

Elegantní a praktický zároveň
Kultivovaná zákoutí architekti postavili na záměrném kontrastu jemné palety barev a výrazného křemene z Brazílie. Základ tvoří kombinace přírodního a tmavě mořeného dubu. V interiéru se objevují materiály bohaté na struktury, texturu a profilaci. Tento základ tvoří nadčasovou kulisu pro designové doplňky a solitéry.

Společenská zóna pro hosty i zábavu
Perspektiv byt rozdělil na denní a noční část, přičemž vstupní zónu představuje kuchyně se společenskou místností a přilehlou toaletou pro návštěvy. Středobod vstupní části zaujímá elegantní kuchyně s exotickým kamenem z Brazílie doplněná o vestavěnou vinotéku. Pro kulinářský zážitek rodina nemusí chodit do restaurací a díky profesionálně vybavené kuchyni zvládne přípravu v pohodlí domova. Rodinná večeře se pak může odehrávat u kulatého stolu v obývací části, kterou oživuje organická svítilna Soap od Bomma.

Pro navození té správné večerní atmosféry lze zapálit krb. V prostoru se na stěnách objevují kazetové obklady, které dodávají elegantní vzhled a současně zajišťují odolnost vůči dětské kreativitě. Součástí jsou také zrcadlové plochy, které opticky zvětšují prostor a dodávají na hloubce průhledů.

Soukromá zóna s úložnými prostory
Soukromá, intimní část bytu je oddělena od té společenské, kde se nacházejí tři ložnice a dvě plnohodnotné koupelny. Obývací pokoj s ložnicemi propojuje chodba, jejíž stěnu lemují atypické vestavěné skříně, které rodina se třemi dětmi k ukládání nezbytností ocení.

Přiléhajícím dětským pokojím dominuje na míru navržený atypický nábytek s měkkým kobercem na podlaze. Poslední ložnicí v bytě je ta rodičovská, na kterou navazuje walk-in šatna. Pro ucelenost interiéru zde architekti opakují prvky kazetového obkladu a zrcadel na stěnách. Skrytým, avšak nepostradatelným pomocníkem, je i technická místnost s prádelnou.

Byt protkaný technologiemi
Jednou z klientových požadavků bylo i kladení důrazu na technologie a inteligentní domácnost. Autoři proto navrhli řešení, které zajistí komfort a ušetří čas i finance. Jedním z nich je topení a chlazení pomocí tepelného čerpadla, jehož rozvody vedené podél oken neovlivňují vzhled interiéru.

Inteligentní, stmívatelná světla zase jednoduše vykouzlí atmosféru, kterou klient v danou chvíli preferuje. Ať už se jedná o intimní atmosféru v koupelně nebo podsvícení chodby díky nástěnným podlahovým světlům. Při odchodu z bytu pak stačí jeden klik na telefonu, díky čemuž se vypnou všechna světla v bytě. „Vychytávkou“ jsou i motorické závěsy, které lze zatáhnout pouze pohybem ruky nebo v aplikaci nastavit čas otevření, a mít tak příjemnější ranní vstávání.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram