Poporodní deprese může trvat roky

I když je poporodní deprese poměrně rozšířená, lékaři dodnes neznají přesný mechanismus jejího vzniku. U některých žen se neprojeví hned při prvním těhotenství. Hormonální výkyvy, stres, nedostatek spánku a neustálé vypětí ze životních změn doslova mění osobnost novopečené matky. Pod vznik deprese se podepisují podle psychologů i genetické predispozice, životospráva, postoj ženy k mateřství a kvalita partnerského vztahu.

Miminku podřizujeme vše
Novorozenec otočí život všem v domácnosti naruby. Zejména však matkám. Mohou se u nich projevit pocity úzkosti, nespavost nebo náladovost. Pokud podobné problémy přetrvávají více než dva nebo tři týdny, může jít o poporodní depresi.

Osobnost ženy se může rázem změnit. O své milované dítě nejeví zájem a pozornost nevěnují ani chodu domácnosti, manželovi a okolnímu světu jako by ani neexistoval. Hněv se u nich může dostavit během chviličky a bez adekvátního opodstatnění. Pokud se stav nemění pár týdnů, určitě je třeba vyhledat pomoc odborníka. A to i přes jejich odmítání. V ještě závažnějších případech se projevuje laktační psychóza, kdy žena postupně zcela ztrácí kontakt s realitou. Tehdy je nutná hospitalizace a dlouhodobá léčba.

Belgičtí vědci díky několikaletému pozorování zjistili, že v průměru až u 38 % žen deprese i po vyléčení nebo utlumení přetrvává dokonce i tři roky po porodu.

Léčba je nutná
Deprese může některé ženy trápit a ovlivňovat dlouhodobě, ba přímo natrvalo. Psychologové poukazují na fakt, že u těch, které jí trpí, se už i před jejím nástupem projevily sklony k depresi a časté změny nálad.

„V běžné populaci žen se s depresí během svého života setká zhruba 10 % z nich. Způsobit ji může například ztráta blízké osoby. Když si uvědomíme, jak velkou fyzickou a psychickou zátěž mohou první rok po porodu ženy zažívat a připočtěte k tomu sklon k depresivním stavům, nelze se divit, pokud u nich propukne deprese naplno,“ vyjádřil psycholog Jan Kulhánek pro portál ona.dnes.cz.

Deprese by se podle něj rozhodně neměla podceňovat a je nutno ji léčit. Může se stát, že žena může během ní přemýšlet i na sebevraždu, a to by vedlo k neuváženým činům s fatálními následky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram